A szélmalmokról általában Hollandia jut eszébe az embereknek, az országot a facipők és szélmalmok hazájaként is emlegetik. Pedig nem kell Kinderdijkig utaznunk ilyen épületekért, hiszen Magyarországon is nagy népszerűségnek örvendtek, még a 20. század fordulóján is épültek új malmok. Sajnos soknak azóta sérült a vitorlája, ledőltek, vagy éppen felújítás alatt állnak. Én most összegyűjtöttem 6 olyan szélmalmot, amik épségben állnak, és a mai napig látni lehet őket.
1. Felsőszentiváni szélmalom, Felsőszentiván
A malom építésének pontos idejéről sajnos nem maradtak fent információk, az viszont egészen bizonyos, hogy a 20. század elején a Nagy Torma család birtokában volt. Az épület az 1950-es években már csak motoros meghajtással működött szélenergia helyett, és mivel az egyik átalakítás során pincét is építettek alá, idő kérdése volt csak, hogy mikor dől össze. 2010-ben be is következett a baj, azonban az önkormányzatnak hála 2020 júniusára befejeződött az újjáépítés, és ez a malom lett Magyarország egyetlen működő, őrlésbemutatóra is alkalmas ilyen építménye.
(Fotó: hellovidék.hu)
2. Tési szélmalmok, Tés
A Helt- és az Ozi-féle szélmalmok a Táncsics utca 16. és 32. szám alatt állnak Tésen, és a község fő látványosságának számítanak. A Helt-féle malom építése az 1840-es évekre datálódik, míg az Ozi-féle jóval később, 1924-ben épült. Meglepő módon pont a Helt-malom van ma is működőképes állapotban, de mindkét épület látogatható.
(Fotó: csodálatosmagyarország.hu)
3. Pajkos-Szabó-féle szélmalom, Kiskunfélegyháza
A malmot 1860-ban építették, de végleges helyére, a Kiskun Múzeum kertjébe csak száz évvel később, 1962-ben került. Az alulhajtós típusú épület utolsó tulajdonosáról, Pajkos-Szabó Istvánról kapta a nevét, és még az áthelyezése előtt nem sokkal, 1960-ban is üzemelt. Bár műemlék jellegű védelem alatt áll, a folyamatosan fennálló vizesedés miatt a malom állapota egyre romlik.
(Fotó: kárpátinfo.net)
4. Szentes-Dónáti (Csúcs-féle) szélmalom, Ópusztaszer
Az úgynevezett felülhajtós szélmalmot 1866-67-ben építtette Csúcs János gazda. A malom teteje elforgatható, így a vitorlákat szélirányba lehet állítani – az erős, rossz irányból érkező szél könnyen kárt is tehet bennük, a molnár dolga ennek kivédése. Az 1950-es években a malmot ipari műemlékké nyilvánították, a ’80-as évek közepén pedig áthelyezték az ópusztaszeri Emlékparkba, ahol ma is látható.
(Fotó: műemlékem.hu)
5. Faragó-féle szélmalom, Szeged-Kiskundorozsma
Az eredeti szélmalom építése 1821-ben Czékus Andor és Benke István nevéhez fűződik, Fazekas György – akinek a nevét a malom viseli – csak 1900-ban vásárolta meg, és 49 évig használta. A malom Dankó Pista nótája nyomán lett híres: „Nem fúj a szél, ha nem forog a dorozsmai szélmalom”. 1970-ben viszont az épület összedőlt. 1974-re fejeződött be az újjáépítése, azóta dolgoznak a malom állapotának fenntartásán.
(Fotó: egykor.hu)
6. Komlósi-féle malom, Kunhegyes
A 2002-ben elkezdett malomrekonstrukciós program keretében elsőként az 1859 óta álló kunhegyesi malom felújításába kezdtek bele, ami a térség egyik legszebb szélmalma. 1970-ben le akarták bontani, hogy Szentendrére szállíthassák, azonban a település ezt megakadályozta. 2018-ban vált újra látogathatóvá.
(Fotó: turistamagazin.hu)
+1 Szélmalom Csárda, Kecskemét
Kecskeméten található Magyarország egyetlen szélmalom csárdája. 1973-ban építették kizárólag vendéglátás céljára, a benne található malomszerkezet közel 200 éves. Kezdetben a vitorlákat szélirányba lehetett állítani, mára már rögzítésre kerültek. Étlapja főleg magyaros jellegű ételekből áll.
(Fotó: étterem.hu)