Soha nem gondoltam volna, hogy valaha az úticéljaim közé fog tartozni Vörs – amelynek létezéséről (ez az én hiányos ismereteimet bizonyítja) csak nemrég szereztem tudomást. Pedig a Balatonszentgyörgytől néhány kilométerre található zsákfaluban állítják fel minden évben Európa legnagyobb templomban épített betlehemét.
Az idei betlehem 2024. december 1. és 2025. január 26. között látogatható, ezért nem volt kérdés, hogy amint lehet, vonatra szállok és megnézem. A tervezésben nagy segítséget jelentett, hogy a betlehemnek saját honlapja van, ahol nemcsak a történeti áttekintő olvasható, hanem a sétatávolságra lévő programötletek közül is lehet választani.
A legjobb, ha a Vörsi Gólya túraútvonal alapján halad az ember, bár arra nagyon hamar rájöttem, hogy mivel vonattal érkeztem, nem tudok az ideális sorrendben menni. A 7:35-ös, Déli Pályaudvarról induló Tópart Intercity (amelynek vannak gyorsvonati kocsijai is) közvetlenül megy oda, így ezt néztem ki. Mivel szeretek a leggazdaságosabban utazni, a konkrét járatra szóló jegy helyett Magyarország24 egynapos bérletet váltottam.
Két és fél órás az út, ezért érdemes a vonaton elmenni mosdóba a faluba érkezés előtt, de az adventi vásár melletti épületben egy tiszta és ingyenes WC is található. A vasútállomás valójában egy pénztár és jegyautomata nélküli megállóhely, így aki nem Magyarország24 jeggyel utazik, számolnia kell azzal, hogy csak online, vagy csak a vonaton tud visszafelé jegyet venni.
Leszállva a vonatról, reggel 10 körül egy néptelen utca fogadott, ami meglepett, hiszen elméletileg a betlehemet rengeteg turista látogatja. Tájékozódni viszont könnyű: a síneken átkelve a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területére lépünk, a betonúton a másik irányba pedig besétálhatunk a faluba.
Szinte azonnal feltűnik a fitness park, egy közösségi kemencével. Az ajánlott túra szerint ennek a falán kellene lennie egy gólyaszobornak, azonban ezt nem találtam. A park végében található a Tűzoltó Múzeum, amely 1983 óta várja a látogatókat. Különlegessége, hogy ez az első vidéki tűzoltó múzeum, valamint több, ma már ritkaságnak számító szer található a kiállítótérben. Nagy csalódásomra azonban csak kívülről nézhettem meg az épületet, ugyanis egy ajtóra kifüggesztett papír tanúsága szerint (a neten erről nem találtam információt) kizárólag előzetes bejelentkezéssel látogatható. Erre hétköznap 9:30 és 16:00 között van lehetőség a (30)722-4082-es telefonszámon, de adventi időszakban hétvégente is kinyitják. A gólyaszobor viszont elérhető, a hátsó épület falán van.
Ezen a ponton választhattam, hogy elindulok balra, a betlehem irányába, vagy jobbra fordulva a Talpasház és a temető felé veszem az irányt. Utóbbi mellett döntöttem, mert bár tudtam, hogy a ház renoválás alatt áll, és a temetőben nyugvó Gulyás József sírja kevésbé foglalkoztat, szerettem volna kívülről megnézni az épületet. Elég rossz állapotban van, láthatóan a szerkezete is megrogyott, de anno szép lehetett, ezért remélem, hogy hamar befejezik az átépítést.
Mivel egy zsákfaluról van szó, tovább haladva egy körülbelül negyedórás sétával elértem a Nagy Imre parkot, amelyben a sziklára helyezett gólyaszobor mellett található a falu kültéri betleheme. Az installációt, melyet 2019-ben Magyarország legszebb kültéri betlehemévé választottak, most némiképp elcsúfítja a bölcső elejére erősített „érinteni tilos” felirat, de ennek ellenére tényleg nagyon szép.
A templom másik oldalán található művelődési ház falán szintén található a gólyaszobor, amit érintve eljutottam Vörs egyetlen templomához, a Szent Márton Püspök Templomhoz, és egyben utam fő látványosságához. A mohákkal fedett, terepasztalszerű, dombos betlehem a beépített oldalfalakat is beleszámolva körülbelül 60 négyzetméternyi alapterületű, és megjelennek rajta a legfontosabb motívumok: a csillag, az angyal, a pásztorok, a háromkirályok, és természetesen a jászolban, állatok közt pihenő szent család.
Az ünnepi hangulatot a háttérben szóló halk karácsonyi zene, a fényfüzérek és számos feldíszített karácsonyfa fokozza. A betlehem ingyenesen látogatható mindennap 9:00 és 17:00 között (december 24-én csak 12 óráig van nyitva).
A vörsi betlehem története egészen az 1940-es évekig nyúlik vissza. Az első hivatalos említése 1948-ból származik, ezért Vörs ettől az időponttól számítja az installáció létezését. Visszaemlékezések szerint már korábban is felállították, így valamikor 1945 és 1948 között építhették az elsőt. Korábban ott állt a Jézus szíve oltár, azonban azt akkortájt helyezték arrébb.
A betlehem minden évben 10-12 nap alatt készül el, helyi önkéntesek segítségével. Korábban Futó József, majd Futó Péter irányításával állították fel, Futó Péter halála után Gere Lászlóra bízták a feladatot, aki akkor már évek óta aktívan részt vett az építésben. Az építők célja, hogy folyamatosan megújítsák, bővítsék az installációt.
A templomban a bejárat közelében elhelyeztek egy Fekete István emléktáblát is. Az író ugyanis – akit a helyiek csak „a berki ember”-nek hívtak – 1957 és 1959 között a vörsi templomba járt vasárnaponként szentmisére.
A betlehem megnézése után átmentem a néhány méterrel arrébb található Tüskevár ABC-hez, amely mellett a Fröccsteraszon kapott helyet az adventi vásár. Ez valójában két szuvenír és egy evős/ivós bódét jelentett. Ott megebédeltem, a forrócsokit és a sült kolbászt is elfogadható áron adták. A vásárban még található egy mini szabadtéri betlehem, illetve a nagy karácsonyfa előtt egy gólyaszobor.
A gólyakultusz egyébként annak köszönhető, hogy a falu gólyája, Charlie, 14 éven keresztül mindig elsőként tért vissza Magyarországra tavasszal, 2011-es eltűnése után pedig Kele folytatta a hagyományt.
A vasútállomás fele még megnéztem a kerti dekorációkat, amik igazán érdekesek: felfújt hóemberek, biciklin tekerő, mozgó Mikulás, világító gömbökkel teleaggatott kerti növények – láthatóan ezeknek itt nagy hagyománya van.
Kiérve a faluból még nem mentem haza, hanem belépve a nemzeti park területére, a közelben lévő három kilátó felé vettem az irányt. Egy sík, kiépített terepen lehet besétálni hozzájuk. Az elsőből még valamennyire élvezhető volt a kilátás, azonban a második már inkább tűnt egy kicsit formásabb magaslesnek, mint klasszikus kilátónak, így visszafordultam, és nem mentem tovább a harmadikig. Ez az útvonal egyébként nincs lejelezve, így csak tippel az ember, hogy a második felé jó irányba fordul-e le. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy annak ellenére, hogy a kilátók nem igazán töltik be a funkciójukat, a nagyvárosból kiszakadni vágyó látogatók egy kellemes sétát tehetnek az erdőben.
Visszafelé éppen elértem 13:49-es vonatomat vissza, így a 15:30-kor kezdődő betlehemi játékról lemaradtam. Ellenben úgy éreztem, hogy enélkül is teljes volt a nap.
A mocskos anyagiak:
Magyarország24 bérlet: 4990 Ft
Sült kolbász és forró csoki: 2100 Ft (az almapuncs /én nem ittam/ 1100 Ft/pohár)
Összesen: 7090 Ft-ot költöttem.
Néhány kép a vörsi kirándulásról (a fotók felhasználása engedélyköteles):